
Historia
KRÓTKI RYS HISTORYCZNY
SZPITALNICTWA W ŁĘCZYCY
Szpital łęczycki jest obecnie najstarszą w mieście, funkcjonującą nieprzerwanie od ponad
półtora wieku instytucją. Na przestrzeni lat zmieniały się jego funkcje, role i zadania. Decydujący wpływ na jego działalność wywierała nie tylko określona sytuacja polityczno-ekonomiczna kraju, ale również zainteresowanie jego losami władz tak centralnych jak i miejscowych w różnych warunkach historycznych. Funkcjonując nieprzerwanie przez 170 lat, w na ogół ciężkiej sytuacji gospodarczej jaka mu towarzyszyła przez dziesiątki lat, wiele zawdzięcza ofiarności całego społeczeństwa, a przede wszystkim ogromnemu poświęceniu i zaangażowaniu jego personelu, szczególnie zaś lekarzy ordynujących.
Około 1810 r. na terenie powiatu łęczyckiego mieszkał już 1 lekarz, 5 chirurgów,
7 felczerów i 3 akuszerki. Na wniosek Komisji Województwa Mazowieckiego, w skład którego na początku XIX wieku wchodziła Łęczyca, już w 1827 roku rozpoczęto zbiórkę pieniężną na budowę szpitala prowincjonalnego. Szpital miał być przeznaczony dla wszystkich okolicznych mieszkańców, nie wyłączając ludzi najuboższych. Miał on obejmować swym zasięgiem „miasta fabrykantami wypełnione” a więc: Łęczycę, Zgierz, Ozorków, Łódź, Aleksandrów.
Budowa szpitala w Łęczycy, łącznie z jego modernizacją trwała sześć lat. W 1841 roku stanęły mury szpitala, co zostało utrwalone na frontonie budynku.
Oficjalne oddanie szpitala do użytku nastąpiło w 1844 r. , zajmował on budynek przy ulicy Kilińskiego 4 i przewidziany był na 35 łóżek. Pierwszym lekarzem ordynującym w łęczyckim szpitalu był mgr medycyny i chirurgii - Antoni Kochowski. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku, łęczycki szpital przeszedł pod zarząd Powiatowej Rady Dobroczynności Publicznej, a od 1919 roku szpital utrzymywany był przez Powiatowy Związek Komunalny.
Jednym z najbardziej zasłużonych lekarzy, społeczników i patriotów był Józef Dworzaczek - uczestnik powstania styczniowego w 1863 roku. Za uczestnictwo w powstaniu skazany został na śmierć, wyrok jednak zmieniono na 12 lat ciężkich robót na Sybirze, gdzie zmarł w 1868 roku.
W 1967 roku wprowadzono do realizacji nowy projekt szpitala na 365 łóżek.
Zakończenie budowy nowego szpitala nastąpiło 30 czerwca 1973 roku. W sierpniu tego roku przeniesiono chorych ze starego szpitala do nowego obiektu, przy ulicy Zachodniej. Rozbudowano znacznie dział diagnostyczny, wyposażono szpital w nowoczesny sprzęt.
Od 2009 roku znacznie rozszerzono zabiegi laparaskopowe z zakresu chirurgii
i ginekologii.
W marcu 2010r. powołano do życia Oddział Kardiologii Inwazyjnej
i Angiologii pod nazwą NZOZ Łęczyckie Centrum Kardiologii Inwazyjnej
i Angiologii, a w marcu 2014r. Pracownię Rezonansu Magnetycznego.
Funkcję dyrektorów w ostatnich latach pełnili kolejno znakomici lekarze:
Kazimierz Ladorudzki, Marian Wojciechowski, Andrzej Olszewski.
Od 2006 roku dyrektorem ZOZ w Łęczycy jest Andrzej Pietruszka, z którego
inicjatywy od maja 2010 roku, patronką szpitala jest Święta Faustyna Kowalska.
W latach 2000 - 2007 dwukrotnie przyznano naszej placówce Status Szpitala Akredytowanego. Od 2007 roku posiadamy Certyfikaty Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 oraz ISO 9001:2008. W roku 2012 uzyskaliśmy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia potwierdzenie spełniania wymogów ustawowych dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Uzyskane certyfikaty stanowią potwierdzenie, że szpital spełnia najwyższe międzynarodowe standardy jakościowe i jest gotowy doskonalić procesy zarządzania w kolejnych latach.
Dla szpitala są to niezwykle ważne dokumenty, ponieważ dowodzą o najwyższej jakości usług świadczonych przez funkcjonujące w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy poradnie, oddziały, laboratorium oraz pracownie.
Od grudnia 1996 roku jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Podmiotem tworzącym jest Powiat Łęczycki, którego obecnym starostą jest Wojciech Zdziarski.
Obecnie w naszej strukturze organizacyjnej funkcjonują:
ODDZIAŁY:
- Szpitalny Oddział Ratunkowy
- Wewnętrzny
- Noworodków
- Ginekologiczno – Położniczy
- Dziecięcy
- Laryngologiczny
- Anestezjologii i Intensywnej Terapii
- Chirurgiczny
ZESPOŁY:
- Pracowni Rehabilitacji
- Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej
- Pracowni Diagnostyki Obrazowej
- Pracowni Diagnostycznych
oraz
Gminny Ośrodek Zdrowia w Górze Św. Małgorzaty
PORADNIE:
- Alergologiczna dla dzieci
- Diabetologiczna
- Endokrynologiczna
- Medycyny sportowej
- Kardiologiczna
- Chorób naczyń
- Medycyny pracy
- Dermatologiczno-wenerologiczna
- Neurologiczna
- Neurologiczna dla dzieci
- Onkologiczna
- Gruźlicy i chorób płuc
- Reumatologiczna
- Rehabilitacyjna
- Chirurgii urazowo-ortopedycznej
- Okulistyczna
- Chirurgii ogólnej
- Logopedyczna
- Leczenia uzależnień
- Hospicjum domowe
- Otolaryngologiczna
- Urologiczna
- Zdrowia psychicznego
- Ginekologiczno-Położnicza
- Neurochirurgiczna
Rys historyczny opracowano na podstawie pracy
lek. med. Kazimierza Ladorudzkiego